KSZO Ostrowiec Świętokrzyski pod lupą kibicowską

Przed nami ostatni i najciekawszy mecz w rundzie jesiennej. Na Arenę Lublin zawita drużyna KSZO Ostrowiec Świętokrzyski zajmująca trzecią lokatę w tabeli z dorobkiem 30 punktów. Oprócz ciekawie zapowiadającej się rywalizacji sportowej, równie interesująco powinno być na trybunach. Od początku tygodnia trwa propaganda na ulicach Lublina i wśród miejscowych Fan-Clubów. Swój przyjazd zapowiedzieli też goście i to właśnie na nich skupimy się w dalszej części tekstu.

Historia kibicowania w Ostrowcu Świętokrzyskim przypada na początek lat 90-tych. Wówczas drużyna piłkarska KSZO grała swoje mecze na III ligowym froncie. Pierwszy swój oficjalny mecz wyjazdowy zaliczyli do Łęcznej. Wbrew obecnie panującym realiom KSZOki utrzymywali wtedy dobre kontakty z Koroniarzami. Trwało to jednak niedługo, bo w 1995 roku zgoda się rozpadła, przeobrażając się w rywalizację terytorialną na terenie województwa świętokrzyskiego. W tym czasie do najlepszych zgodowiczów KSZO należał Kolejorz. Przyjaźń obu ekip rozpoczęła się od 1992 roku i trwa po dzień dzisiejszy.

Co ciekawe ówcześni fani z Ostrowca mieli krótki epizod z kibolami Stalówki i Stali Gorzyc. Z tymi pierwszymi trwało to zaledwie kilka tygodni. W głównej mierze przyczynił się do tego bezpośredni mecz Lecha ze Stalówką.

Mimo awansu do 2 ligi KSZO rzadko decydowało się ruszać poza swoje miasto. Dopiero następny sezon był dla nich przełomowy, kiedy to zaczęli zaliczać większość swoich wyjazdów.

Wtedy też ich liczba w młynie mocno podskoczyła do góry sięgając nawet 500 osób. 25 czerwca 1997 roku KSZO wywalczyło awans do ekstraklasy.

W ten sam dzień zawarta została zgoda z Radomiakiem Radom, jednak przetrwała ona niedługo ponad miesiąc ze względu na wiele lat nienawiści między oboma klubami w poprzednich latach. Pobyt w ekstraklasie trwał tylko jeden sezon. Po spadku na meczu ze Stalą Stalowa Wola w Ostrowcu doszło do zawarcia układu z kibicami Stali Sanok (ówczesny fan club Lecha), a w sierpniu 2000 roku zostały zawarte przyjazne kontakty z czeskimi kibicami Slovana Liberec.

Prawdziwy kryzys przyszedł wiosną 2004 roku, gdy nastąpił upadek „SPN-u”, a do Ostrowca Mirosław Stasiak sprowadził drużyną z Opoczna. Kibice przestali praktycznie pojawiać się na Świętokrzyskiej 11. Punkt zwrotny nastąpił na meczu barażowym o pozostanie w II ligdze z Unią Janikowo w 2004 roku – powstała wtedy Grupa Ultras „e-KSZO ’04” która zasiadła na sektorze H3. Od tamtej pory doping na nowo rozbrzmiewał na meczach KSZO. Powstanie grupy ultras przyniosło też zmianę miejsca młyna, który przeniósł się na sektor F1. Frekwencja w młynie zaczęła wahać się w przedziale 200-400 osób (rekord padł na debrach z Koroną: ok. 1,5 tys), a ultrasi „e-KSZO” prezentowali co raz to nowsze elementy ultrasowskiego rzemiosła. W tym samym okresie doszło do zawiązania zgody z kibicami Arki Gdynia, Stali Sanok oraz Hetmana Włoszczowa.

Po czteroletniej działalności grupa „e-KSZO ’04” rozwiązała swoją działalność a w jej miejsce powstała nowa grupa ultras o nazwie Ultras KSZO Ostrowiec ’08 (UKO ’08). Grupa zadebiutowała 3 września 2008 w meczu z Sandecją Nowy Sącz. Grupa ta znacząco zmieniła podejście do swoich obowiązków (w porównaniu do poprzedników) i zamiast samych pokazów pirotechnicznych zaczęli układać bardziej skomplikowane choreografie wraz z malowanymi sektorówkami, transparentami itp.

Czas próby dla ostrowieckich kibiców przyszedł wraz z sezonem 2010/2011. Wtedy to ponad 100-osobowa grupa wyjazdowiczów otrzymała 2-letnie zakazy stadionowe (za wydarzenia z wyjazdu do Brzeska – marzec 2009).

Przez co była zmuszona zawiesić swą działalność wyjazdową, do tego od dawna narastający konflikt na linii klub-kibice przybrał formę bojkotu spółki KSZO SSA, przez co mecze w Ostrowcu także zostały całkowicie odpuszczone, a rozpoczęto szereg akcji „antySSA”. Prowadzony bojkot po zakończeniu wspomnianego sezonu zaowocował nie tylko unaocznieniem kibicom i mieszkańcom Ostrowca Św. panującego syfu w spółce SSA, ale przede wszystkim powstaniem nowego – V-ligowego klubu, który wystartował pod nazwą „KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski”, a którego fundamenty opierały się na istniejącym klubie w Bodzechowie. W 2013 r. „KSZO 1929” połączono z „MKS KSZO Junior” – kontynuatorem „SPN KSZO Ostrowiec Św.” i jedynym spadkobiercą jego historii, sukcesów, barw, herbu itp. Od tego czasu ostrowieccy fanatycy ponownie wznowili aktywność kibicowską na meczach w Ostrowcu jak i na wyjazdach.

Obecnie ekipa KSZO przyjaźni się z kibicami Lecha Poznań, Arki Gdynia i Stali Sanok. Ponad rok temu padła zgoda z kibicami Slovana Liberec. Ponadto KSZOków łączy układ chuligański z fanatykami Wisły Sandomierz i Powiślanki Lipsko. Gościnnie pojawiają się też na meczach GKS-u Bełchatów. Do największych ich kos należy Stalówka, Korona Kielce, Radomiak Radomiak i lokalnie Star Starachowice.  Dla fanatyków KSZO będzie to trzecia wizyta w Lublinie – Pierwszą datuje się na 12.09.2010, wówczas przyjechali na Aleje Zygmuntowskie w sile 130 osób z jedną flagą.

Drugi wyjazd do Lublina wypadł już na Arenę Lublin, kiedy to licznie byli wspierani przez fanatyków Kolejorza. A jak będzie tym razem?

Tak jeździli w poprzednim sezonie i w obecnej rundzie jesiennej:

Sezon 2016/2017

Trzebinia 101, Świdnik 0, Jarosław 60, Krosno 152 (50 Stal Sanok), Radzyń Podlaski 105 (30 Powiślanka Lipsko), Lublin 370 (134 Lech, 12 Arka, 60 Powiślanka), Oświęcim 0, Biała Podlaska 36, Nowy Targ 126 (26 Stal Sanok, 27 Wisła Sandomierz), Tarnów 110, Resovia Rzeszów 124, Nowotaniec 0, Daleszyce 55, Małogoszcz 45, Stal Rzeszów 60, Ożarów (PP), 0, Łagów (PP) 0 Sandomierz (PP) 70;

Sezon 2017/2018 Runda Jesienna

Tarnów 83 (13 Wisła Sandomierz), Daleszyce 70 (10 Wisła Sandomierz), Oświęcim 0, Wólka Pełkińska 0, Świdnik ok. 55 ( 5 Lech FC Jarocin, 5 Powiślanka i 5 Wisła Sandomierz), Biała Podlaska ponad 50;

Tekst opary jest o materiały znajdujące się na stronie KibiceKszo.com

2 Komentarze

  1. Historia wyjazdów, zgód, układów i sytuacji KSZO opisana bardzo dobrze – byłem na wyjezdzie w Łęcznej- rzetelne i prawdziwe informacje, dobre foty. Szacun.
    Gratuluje nowego stadiou.
    0    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*