Lubelski lipiec’80 dla najmłodszych

Zachęcamy rodziców do wytłumaczenia swoim pociechom czym jest Lubelski Lipiec’80 i mamy nadzieję, że pomocny będzie w tym poniższy tekst. Przy okazji udostępniamy kolorowanki, które przygotowali nasi graficy. Kolorowanki są wplecione w tekst, szukajcie cyferek w kolorze niebieskim. Zapisane są w pdf. i można je pobrać i wydrukować. 

Dawno, dawno temu, kiedy waszych rodziców nie było jeszcze na świecie, albo mieli tyle lat co wy, przez nasze kochane miasto Lublin i całe województwo lubelskie przeszła fala protestów określanych mianem Lubelskiego Lipca 1980. 

Kiedy protestujemy, odmawiamy wykonania jakiejś czynności. W ten sposób wyrażamy swoje niezadowolenie. Czy jednak zawsze protestujący mają rację? To zależy, bo jeśli rodzice proszą was wieczorową porą o położenie się do łóżka spać, to na pewno chcą dla was najlepiej i warto wtedy ich posłuchać. Kiedy jednak wrócimy do lipcowych wydarzeń z 1980 roku, to nasi bohaterzy, czyli robotnicy zaprotestowali (strajkowali), bo byli niezadowoleni ze swoich warunków pracy. Ci ludzie, nierzadko mocno spracowani, domagali się wyższych pensji, poprawy warunków pracy, czy też obniżenia cen artykułów żywnościowych, które były wyjątkowo wysokie.

Robotnicy przede wszystkim protestowali przeciwko władzy komunistów, którzy rządzili w Polsce i nie liczyli się że zdaniem Polaków. Wielu naszych rodaków było wtrącanych do więzień tylko za to, że nie zgadzali się z rządzącymi.

Ci ludzie naprawdę ciężko pracowali, najczęściej byli to pracownicy fizyczni. Dodatkowo mieli dosyć stania w długich kolejkach przed sklepami z artykułami spożywczymi. Kolejka  (1). Nie po to zresztą pracowali aby wszystkie swoje pieniądze przeznaczać, tylko na żywność, bo na resztę nie starczało. Cierpliwość tych ludzi w końcu się skończyła i postanowili sprzeciwić się władzy.

Strajki objęły ponad 150 miejsc pracy, z czego większość z nich znajdowały się w Lublinie. W wielu zakładach pracy robotnicy przestali pracować do czasu, aż osiągną swój cel. Np. miejskie autobusy nie wyjechały w trasy. Jelcz  (2).

Ostatecznie w WSK Świdnik (fabryka śmigłowców i słynnych motocykli, którymi jeździli dziadkowie) i FSC Lublin (fabryka samochodów) Żuk (3) protesty zakończyły się pisemnymi porozumieniami robotników z władzami. Wolność (4). Protesty określane mianem Lubelskiego Lipca 1980 przygotowały grunt do lepiej przygotowanych i przeprowadzonych strajków sierpniowych na Wybrzeżu.

Na koniec zabawa w Labirynt (5).

„To jest Lublin tu się walczy.” Od lat nic się nie zmieniło! LUBELSKI LIPIEC’80 KIBICE MOTORU PAMIETAJĄ!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*